На Одещині перейменували більше 400 вулиць, провулків та скверів

30 Липня 2024, 11:06
На Одещині перейменували більше 400 вулиць, провулків та скверів 417
На Одещині перейменували більше 400 вулиць, провулків та скверів

Голова Одеської ОВА Олег Кіпер підписав розпорядження про перейменування 432 топонімів Одещини.

Про це повідомила заступниця голови Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОВА Ярослава Різникова.

За її словами, частину пропозицій надали громадські організації й окремі громадяни, частина напрацьовувалась в дискусіях в рамках робочої групи, до складу якої увійшли представники Інституту національної пам’яті, громадських організацій, закладів культури, науковці.

Для перейменування використані імена Героїв-воїнів, які загинули у російсько-українські війні (Віталій Блажко, Ярослав Баїс, Віталій Гуляєв, Олександр Станков та інші); українців, які відстоювали незалежність України у різні часи нашої історії, або були відомими науковцями, митцями та освітянами (Всеволод Змієнко, Михайло Омельянович-Павленко, Іван Луценко, Святослав Караванський, Ніна Строката, Ганна Михайленко, Микола Савич, Анатолій Бачинський, Дмитро Дорошенко, Михайло Бойчук, Кіра Муратова, Олександр Ройтбурд, Зоя Пасічна, Володимир Рутківський, Ростислав Палецький, Галина Могильницька,  Василь Фащенко, Михайло Болтенко, Іван Яценко та інші).

Три великі проспекти в Одесі тепер названі іменами знакових постатей – Ярослава Мудрого (колишній академіка Глушка), Володимира Великого (колишній Добровольського), а також Лесі Українки (колишній Гагаріна).

В Одесі з’явиться тепер вулиця героїчної 28-ої бригади замість Паустовського, бульвар Військово Морських Сил замість Жванецького, замість провулку Лермонтовського 2-го  - провулок Госпітальєрів - на честь добровольчої організації парамедиків, що була заснована на початку бойових дій в Україні у 2014 році.  

Зробили акцент й на поверненні деяких суто історичних назв. Так, вулиці Пушкінській буде повернено назву Італійська, провулку Чайковського – Театральний, Гагарінському плато – Аркадійське. Площа Думська стане Біржевою, оскільки мерія розміщується в будівлі Старої одеської біржі – пам’ятці архітектури національного значення.

«Як на мене, показовою в процесі створення Української політичної нації та в контексті війни за цілісність та незалежність України, є назва вулиці на честь Героя України Решата Аметова (колишня Романа Кармена), що став першою жертвою сучасної російсько-української війни, а також сквер на честь першого Голови Уряду Кримської Народної Республіки, яка була проголошена у 1917 році, автора кримськотатарського національного гімну «Ant etkenmen! («Я присягнувся!») Номана Челебіджіхана (колишній К.Паустовського)», – зазначила Різникова.

 

Коментар
30/04/2025 Вівторок
29.04.2025