Громадські діячі дослідили укриття Одеси, Миколаєва, Луцька та ще чотирьох міст: де ситуація найгірша
Моніторингова група «Озон» Центру громадянських свобод провела дослідження укриттів в українських містах за критерієм доступності. Волонтери відвідали захисні споруди в кількох містах.
Про це стало відомо з Національної кампанії моніторингу доступності та базової якості захисних споруд цивільного захисту, передає Nikcenter.
Дослідження проводили з вересня до грудня 2023 року. Участь в кампанії взяли понад сто волонтерів, які відвідали такі міста, як Київ, Одеса, Львів, Луцьк, Черкаси, Миколаїв та Шостку. В поле зору волонтерів потрапили близько пів тисячі укриттів.
Захисні споруди перевіряли за декількома критеріями: доступність – чи легко знайти укриття та чи воно відкрите, а також за якістю та станом приміщення всередині.
Під час відвідування Миколаєва волонтерам вдалося побувати у 30 укриттях — майже всі вони були зачинені. В багатьох захисних спорудах були проблеми з доступністю.
«Зафіксовані дані показують значну проблему з доступністю укриттів, яка стосується маркування укриттів, а також наявності пандусів, що забезпечило б доступ для маломобільних груп населення. Оскільки лише 2 укриття були відчинені, це не дозволило якісно перевірити умови всередині укриттів та оцінити загальний стан», – йдеться у звіті моніторингової групи «Озон».
Найкраща ситуація з укриттями в Черкасах, Луцьку та Одесі. Дещо гірша ситуація з захисними спорудами в Києві, Шостці та Львові. Миколаїв не отримав жодного балу, оскільки в місті були відчинені лише два укриття.
Що побачили волонтери в Одесі
За даними, які ОЗОН отримав у відповідь на запит до Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради, станом на березень 2024 року у фонді захисних споруд цивільного захисту обліковують 353 споруди цивільного захисту та 837 найпростіших укриттів.
83% з перевірених укриттів за адресами вдалося знайти, 77% укриттів було відкрито (у порівнянні з іншими містами, це досить високий показник. Загальний стан укриттів у місті волонтери оцінили на 3,9 бали з 5.
Покращення потребує ситуація з маркуванням укриттів: вказівні знаки та інформаційна табличка на вході, кажуть волонтери. Більше, ніж половина укриттів, мають належні умови: запас води, світло, туалет, вентиляція повітря та місця для сидіння. Лише 17% з перевірених укриттів мали пандус або пологий спуск, що свідчить про низький рівень доступності укриттів для маломобільних людей.
Що з укриттями у шести містах: порівняння
Порівняльні бали, які отримали міста, виглядають ось так:
Найвищий середній бал загального стану укриттів у місті отримали Черкаси – 4 бали. Одеса та Луцьк отримали 3,9 та 3,6 відповідно, що свідчить про загальний стан вище середнього. Київ - 2,7 бала. Важливо зазначити, що у Києві була перевірена найбільша кількість укриттів - 120. Шостка та Львів отримали найнижчі показники – 2,2 та 2,1 бала відповідно. У Миколаєві загальний стан укриттів не оцінили через нестачу даних (лише 2 укриття були відчинені).
З графіка видно, що найкраща ситуація із знаходженням та потраплянням всередину укриття у Шостці – 88% знайдені та 77% відкриті, Одесі – 83% знайдені і 77% відчинені та Луцьку – 85% знайдені та 60% відкриті. У Києві показники вище середнього – 68% укриттів знайдені та 53% укриттів були відкриті. Гіршою ситуація з доступністю укриттів є у Черкасах – 66% знайдені і 44% відкриті та Львові – 66% укриттів знайдені та лише 25% укриттів відкриті. У Миколаєві всього 2 укриття були відчинені, що становить 7% з тих, які моніторили. Показники відкритих укриттів найгірші у Львові та Миколаєві.
На графіку — два показники доступності: вказівники напрямку руху та наявність пандуса чи пологого спуску. За вказівниками напрямку руху до укриття найкращою є ситуація в Одесі, середні показники — у Луцьку, Черкасах та Києві. Найгіршою ситуація з вказівниками є у Львові – лише 9%, та у Миколаєві – лише 3%.
Що ж до пандусу або пологого спуску, то під час моніторингу ОЗОН зафіксував низький відсоток наявності доступних укриттів для маломобільних людей у Черкасах (лише 28%), Києві (лише 19%), Одеса (лише 17%) та Львові (лише 2%). Не зафіксували доступних укриттів у Луцьку, Шостці та Миколаєві.
Найкраща ситуація із запасами води — у Шостці та Одесі. Світло у більше, як половині укриттів, є у Києві, Луцьку, Одесі та Шостці. Робочий туалет є у більше, як половини укриттів Луцька та Одеси. Понад половина укриттів Одеси мають вентиляцію повітря, трохи нижчі показники у Луцька та Черкас. Місцями для сидіння забезпечені більша частина укриттів Шостки, Одеси та Луцька, трохи нижчі показники в Черкасах та Києві. Як видно з графіка, найгірша ситуація з умовами всередині укриття у Львові (найвищий показник з наявністю світла — 20%).
Висновки: що потрібно зробити для покращення укриттів
Після першої кампанії моніторингу укриттів Група громадського моніторингу ОЗОН підготувала рекомендації щодо покращення ситуації з доступністю укриттів для місцевої влади, а також — змін на законодавчому рівні. Після реалізації другої Націнальної кампанії рекомендації фактично не змінилися, тільки поглибилися. У всіх містах різний відсоток укриттів, які вдалося знайти за адресами, позначеними на мапі укриттів, але він у жодному з міст не вищий за 89%. З даних чітко видно, що залежно від міста 11 — 34% укриттів фактично неможливо знайти та ідентифікувати як такі.
Для покращення легкості знаходження укриттів волонтери рекомендують опрацювати мапу укриттів та видалити звідти відсутні обʼєкти, або такі, що визнані не придатними для укриття населення. Актуальною є рекомендація щодо допрацювання Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», які передбачатимуть можливість здійснення контролю за доступністю укриттів, можливість здійснення перевірки не лише субʼєкта господарювання загалом, а окремо – укриття. А за результатами перевірки – складання відповідного акту огляду та приписів, які б зобовʼязували балансоутримувача дотримуватися вимог доступності та якості укриттів.
Для налагодження роботи відповідальних за інспектування та перевірки органів необхідно внести зміни до Постанови Кабінету міністрів від 13.03.2022 року №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», які дозволять продовжувати перевірки в сфері організації цивільного захисту, оскільки це є базовим та важливим в умовах воєнного стану.
Важливим фактором, що впливає на доступність укриттів, є також маркування напрямку руху до укриттів. Місцеві жителі, випадкові перехожі чи гості міста мають бачити вказівники, які допоможуть якнайшвидше добігти до входу в укриття під час повітряної тривоги. Відповідно, вказівні знаки з напрямком руху «УКРИТТЯ» мають бути створені для кожного укриття, що зазначене на мапі, та зображуватися на внутрішній та зовнішній стороні будинків і полі зору перехожих
Громадські діячі рекомендують розпочати спільну роботу місцевої влади, балансоутримувачів та експертних громадських організацій щодо доступності укриттів для маломобільних людей.
Змін потребують також вимоги до укриттів (Наказ МВС України №579 від 09.07.2018 Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту). З досвіду моніторингу ОЗОН рекомендує до найпростіших укриттів та споруд подвійного призначення затвердити та застосовувати однакові вимоги, які б включали базові речі для виживання: запас води, вентиляцію повітря, каналізацію, електропостачання, місця для сидіння та два виходи.
Важливим у сфері організації цивільного захисту та власне захисних споруд цивільного захисту є відповідальність за недотримання чи порушення норм. Необхідно пропрацювати основу, підстави та варіанти адміністративної чи кримінальної відповідальності у таких випадках.
Доступність та якість укриттів – базова річ, яка має бути забезпечена державою у період воєнного стану. Тому виявлені проблеми мають бути оперативно вирішені на виконавчому та законодавчому рівні, а інститут державного контролю за цим питанням – має системно запрацювати. В сьогоднішніх реаліях якісні та доступні укриття – базова річ, яка допоможе мінімізувати ризики та жертви серед цивільного населення під час ракетних обстрілів.
Читайте також:
Редація «NV» обрала 50 українок, які надихають: серед них — дві одеситки
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром